Kreanikacja Joanna Rzońca
Wulgarna czy zmysłowa

Wulgarna czy zmysłowa?

 

Nawet jeśli Twoja Mała Marka działa w sferze rozwoju i edukacji, które kojarzone są najczęściej z umiarem i stonowaniem, możesz chcieć oprzeć swoją komunikację z odbiorcami na zmysłowej atrakcyjności.

Jestem w stanie wyobrazić sobie wybór właśnie takiej strategii dla kameralnej eksperckiej marki – a co! J Jeśli obrałaś taki odważny sposób komunikowania się dla swojej Małej Marki, musisz jednak zachować szczególną czujność i ostrożność. Odpowiedź na pytanie o co mi konkretnie chodzi znajdziesz właśnie w tym artykule 👇

 

Zmysłowość w modzie i branżach beauty

 

Na ekspercką Małą Markę, która zdecydowała się na niekonwencjonalną strategię komunikacji opartą na zmysłowości czyhają różne niebezpieczeństwa, które najlepiej będzie opisać odwołując się do porównań z branżą beauty i mody. W tym świecie granica pomiędzy zalotnością a wulgarnością jest często tak cienka, że można ją łatwo przekroczyć, nie zdając sobie z tego sprawy. To subtelne rozróżnienie ma jednak ogromne znaczenie dla osobistej reputacji. Tu kluczem jest zmysłowa elegancja, która wpływa na postrzeganie danej osoby i pomaga Ci w budowaniu silnego, pozytywnego wizerunku.

W modzie zmysłowa elegancja opiera się na prostej zasadzie: należy wybrać jeden wyrazisty i odważny akcent. Jeśli eksponujesz piękne kształty górnej części ciała, wybierz skromniejsze spodnie lub spódnice. Chcesz podkreślić nogi? Skromna bluzka z małym dekoltem będzie idealna. Podobnie w makijażu – skup się na oczach lub ustach, unikając przesady, by nie stworzyć efektu klauna. Ta zasada ma swoje odzwierciedlenie również w biznesie, gdzie umiar i wyważenie są kluczowe dla stworzenia wizerunku marki.

Wulgarna czy zmysłowa

Jak to się ma do Twojej Małej Marki?

 

Podobne zasady dotyczą komunikacji Twojej Małej Marki. Jeśli chcesz, aby była ona mocno wyrazista, postaw na jeden odważny motyw: może to być intensywny kolor, drapieżny element graficzny, czy krzykliwe hasło. Pamiętaj, że w prowadzeniu Małej Marki również zabiegasz o uwagę. Chcesz, aby odbiorca scrollujący ekran zatrzymał się na chwilę przy Twoim komunikacie i dał się mu uwieść. W tym kontekście, kluczowe jest zrozumienie, że nadmiar może zagłuszyć główny przekaz, zamiast go wzmocnić.

Zmysłowość w brandingu to po prostu umiejętność przyciągania uwagi bez przekraczania granic dobrego smaku. To sztuka wyrażania siebie i swojej marki w sposób, który jest zarówno odważny, jak i elegancki. To równowaga między byciem zauważonym a zachowaniem klasy i profesjonalizmu.

Każdy element Twojej komunikacji powinien być przemyślany i celowy. To nie tylko kwestia estetyki, ale również strategii. Zbyt wiele bodźców może rozproszyć uwagę odbiorcy, zamiast skupić ją na kluczowym przekazie Twojej marki. Dlatego tak ważne jest, aby każdy element komunikacji był spójny.

Wulgarna czy zmysłowa

Pułapki przesady

 

Jednak tu też czają się pułapki. Zbyt wiele elementów, kolorów, wzorów, czy dodatków może zamiast przyciągać, zacząć odstraszać Twoich potencjalnych klientów. Przesadne bogactwo elementów i kompozycyjny miszmasz są męczące dla oka, a nazbyt krzykliwa estetyka może zostać zinterpretowana jako wulgarna. To zjawisko, znane jako horror vacui (lęk przed pustką) często prowadzi do przesycenia przestrzeni, co w efekcie daje efekt przeciążenia i chaosu.

W kontekście komunikacji wizualnej, nadmiar może prowadzić do kiczu – przesadnej, często tandetnej estetyki, która zamiast przyciągać, odpycha. Kicz jest przeciwieństwem elegancji i dobrego smaku, a jego obecność w komunikacji marki może znacząco obniżyć jej postrzegany prestiż i wiarygodność. Dlatego tak ważne jest, aby unikać przesady i skupić się na prostocie i klarowności przekazu.

Żeby było jasne – celowo stosowany kicz będący częścią przemyślanej i spójnej strategii marki (mimo że nie jestem miłośniczką takiej estetyki) jest jak najbardziej w porządku! Chodzi mi tu o to, żebyś nie popadła w kicz nieświadomie, bo to po prostu obniży wartość Twoich działań w oczach potencjalnych klientów.

Wulgarna czy zmysłowa

Porządkowanie wizerunku Twojej Małej Marki

 

Jeśli chcesz uporządkować wizerunek swojej Małej Marki, sprawić jej mniej wyzywający, a bardziej elegancki i naturalny „makijaż”, pamiętaj o umiarze i skupieniu na jednym, kluczowym elemencie. W razie gdybyś utknęła w tych działaniach i potrzebowała wsparcia, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z moich usług. Jako ekspertka w dziedzinie projektowania graficznego i andragogiki, pomogę Ci stworzyć spójny i przyciągający wizerunek Twojej marki, który będzie odzwierciedlał Twoje wartości i przemawiał do Twojej grupy docelowej.

Po prostu napisz do mnie! (Klik)