Kreanikacja Joanna Rzońca
Słowo i obraz

Słowo i obraz w słodko-gorzkim 2022 roku

Nazwałam rok 2022 słodko-gorzkim nie bez powodu. Przyniósł ze sobą dużo smutnych i trudnych wydarzeń. Nie poradziliśmy sobie z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, a pandemia i jej żniwo nam spowszedniały. Tak jak zresztą i wojna za naszą wschodnią granicą. Rosnąca inflacja i niepokoje społeczne dopełnia tę atmosferę niepewności.
Dla świata nie był to dobry rok.
Ale nie znaczy to, że nie było w nim nic pozytywnego. W trudnych czasach paradoksalnie wyraźniej widać dobro. Bardziej też cieszą nas rzeczy pozornie drobne i małe, ale tak naprawdę najistotniejsze.
U mnie dużo się takich niby-małych rzeczy wydarzyło w 2022 roku. I właśnie tymi małymi radościami się tu dzielę. A wszystkie one wirują wokół dwóch pojęć – słowa i obrazu.

I. Słowo

Pisałam

W styczniu 2022 roku nakładem Narodowego Centrum Kultury ukazała się książka „Media dwudziestolecia„, której jestem współautorką. Napisałyśmy ją wspólnie z Małgorzatą Bogunią-Borowską. To jest przedsięwzięcie, z którego jestem szczególnie dumna!
W mijającym roku wyszło też 10 numerów biuletynu doradcy metodycznego „Porcja inspiracji„, który przygotowuję dla nauczycieli z Małopolski.
W obu tych projektach miałam ogromne wsparcie wspaniałych osób. W przypadku książki były to wspomniana Małgorzata Bogunia-Borowska oraz Katarzyna Flera-Iwaniuk z NCK która jest najbardziej profesjonalną redaktor jaką mogę sobie wyobrazić.
Biuletyn natomiast od września zyskał fantastyczną korektorkę – Małgosię Pietrowską z Korekty na miarę. Małgosia jest korektorką idealną – cechuje ją niezwykła dokładność i rzetelność, zawsze dotrzymuje terminów a przy tym jest bardzo taktowna. No i najważniejsze: po jej korekcie moje teksty są nadal…moje. Małgosia potrafi bowiem dokonać korekty tekstu bez naruszania jego stylu.

Media dwudziestolecia Joanna Rzońca
Czytałam

Słowa towarzyszyły mi też jesienią. Dużo wówczas przeczytałam. Wstyd przyznać, ale zazwyczaj nie mam czasu na czytanie książki od A do Z. Nie za bardzo mam też czas na spotkanie z poezją czy beletrystyką. Książki i artykuły, które czytam na potęgę mają prawie zawsze charakter naukowy i popularnonaukowy.
Ale tej jesieni było nieco inaczej – dzięki Agnieszce Skórzewskiej-Skowron z Wianków Słów i jej projektowi „Szkoła Świadomego Czytania„. To nie był ani kurs, ani szkolenie, ani seminarium. Sama Agnieszka nazwała Szkołę „laboratorium” i myślę, że to dobre określenie. Przez 6 tygodni dzięki Agnieszce miałam okazję udania się w niezwykłą podróż – trochę w głąb tekstów a trochę w głąb siebie. Bardzo dużo dało mi to doświadczenie!

Słuchałam

Długo nie mogłam przekonać się do podcastów. Wszystko zmieniło się w 2020 roku za sprawą pandemii. Wychodziłam wtedy na długie spacery z psem, by wyrwać się z klatki, którą przez lockdown stało się mieszkanie i..sluchałam podcastów. I tak mi już zostało.
W tym roku moim ulubionym podcastem stało się Dochodowe Studio Graficzne dziewczyn z Nieszablonowego Shablonu. Dla mnie to absolutna rewelacja! Masa inspiracji i praktycznych rad.
Ale słucham też kilku innych podcastów.

Mówiłam

A skoro już o podcastach wspominam, to nie mogę pominąć tego, w którym sama wystąpiłam 🙂
Idalia Szczepaniak ze Sztuki Prezentacji, która jest prawdziwą czarodziejką Power Pointa w 2022 roku zaczęła publikować swój podcast „Z perspektywy klienta”. Do trzeciego odcinka zaprosiła mnie 🙂 To było bardzo ciekawe, rozwojowe i miłe doświadczenie. Zapraszam Cię do odsłuchania wszystkich odcinków podcastu Idalii!

Joanna Rzońca Canva Creator

II. Obraz

Tworzyłam


Rok 2022 był dla mnie przełomem jeśli chodzi o tworzenie. W styczniu zostałam przyjęta do grona Kreatorów szablonów w Canvie. To jak dotychczas największa przygoda graficzna mojego życia. Jestem ogromnie dumna i szczęśliwa, że mogę być częścią programu Canva Creators – jest nas na całym świecie mniej niż tysiąc osób!

Koniecznie zajrzyj na mój oficjalny profil Kreatora Canvy i sprawdź jakie stworzone przeze mnie szablony i ilustracje możesz wykorzystać w swoich grafikach: Joanna Rzońca profil Kreatora Canvy
Do tego programu trafiłam dzięki Agacie Nesteruk, która jest ambasadorką Canvy w Polsce. Więcej o tym jak to się wszystko stało pisałam tutaj.
Dzięki programowi Canva Creators poznałam też świetne graficzki, które dołączyły do Canvy razem ze mną. To utalentowane dziewczyny, które tak jak ja czerpią radość z projektowania i tworzenia. Jestem wielką fanką korzystania z oferty, która nie jest anonimowa, która pochodzi od konkretnych osób – także w świecie online. Dlatego jeśli na co dzień korzystasz z Canvy, to wybieraj szablony, ilustracje i zdjęcia od Kreatorów – a nie te anonimowe.
Polecam Ci gorąco profile polskich Kreatorek:

Krzysia Jarska
Anna Wolska
Kasia Utrata
Kasia Tatara
Dominika Lenart
Aneta Bydłosz

 

Uczyłam się

Grafik też stale musi podnosić swoje kompetencje i być na bieżąco z różnymi nowinkami. Dlatego chętnie inwestuję w szkolenia i kursy – szczególnie te związane z działalnością twórczą, graficzną.
Absolutnym edukacyjnym hitem 2022 roku był dla mnie program Dochodowe Studio Graficzne Karli i Ani z wspomnianego już Nieszablonowego Shablonu. Było to mega inspirujące i pełne wiedzy doświadczenie. Program skupiał się na działaniach strategicznych w biznesie graficznym i dał mi nowe spojrzenie na to, co chcę osiągnąć w sferze mojej pracy jako grafika.

Bardzo fajny był też nieco mniejszy kurs graficzny u Anki Maciejczyk.
Autorkę kursu odkryłam właśnie w 2022 roku. Bardzo podoba mi się jej styl przekazywania wiedzy, cenię też jej ogromne doświadczenie. Kurs Anki świetnie przybliża podstawy tworzenia grafik do firmowych działań online-owych.

 

2022 był więc dla mnie rokiem słodko-gorzkim. Wiele złych rzeczy się w nim wydarzyło, ale też wiele dobrych!