Święto Kreatywności
Czy wiesz, że kreatywność ma swoje święto?
Tak! To przypadający na 15 września Międzynarodowy Dzień Kropki, który po raz pierwszy obchodzony był w 2009 r. Od tego czasu mija właśnie dekada…
W przyszłości najlepsze posady będą mieli ci, którzy będą wynajdować nowe rozwiązania.
Evan I. Schwartz
Twórcze myślenie, pomysłowość i umiejętność znajdywania rozwiązań nietypowych problemów to cechy, dzięki którym człowieka można nazwać gatunkiem wyjątkowym. Bez tych umiejętności nie byłoby rozwoju. Kreatywność oczywiście zawsze była pożądana, jednak to dopiero obecne stulecie w pełni doceniło jej znaczenie:
Walutą XXI wieku będą pomysły.
Peter Drucker
Coś w tym rzeczywiście jest…
Tajemnica tkwi w dziecięcej radości
Tworzenie, wymyślanie, wpadanie na nowe pomysły- to coś, co człowiekowi daje przede wszystkim radość. I to radość szczerą, wielką, ufną… jednym słowem dziecięcą. Oczywiście znamy te doznania z dzieciństwa właśnie.
Tak się jednak składa, że w miarę dorastania gdzieś się nam ona ulatnia. Przyzwyczajamy się do utartych schematów, przetartych ścieżek. Czujemy się z nimi bezpieczniej. Z nieufnością a nawet z lękiem podchodzimy do zjawisk i rozwiązań, które są dla nas nowe i nieznane.
Utratę dziecięcej radości tworzenia świetnie widać podczas warsztatów myślenia wizualnego – zajęcia z dorosłymi prawie zawsze zaczynają się od głosów: „Ja nie umiem rysować!„, „Jestem beztalenciem plastycznym„. Gdzie się podziała frajda jaką czuliśmy w przedszkolu zapełniając kartkę swoimi „koślawymi” wizjami świata?
Kropka
W 2003 roku kanadyjski pisarz Peter Reynolds wydał jedną ze swoich najsłynniejszych książek – niepozorną, cieniutką „Kropkę”, którą zadedykował swojemu nauczycielowi matematyki uczącemu go w siódmej klasie. To właśnie pan Matson zamiast ukarać niesfornego Petera za brak uwagi i bazgranie po zeszytach (w których powinny się znaleźć matematyczne obliczenia), zaproponował mu przełożenie „nudnego” podręcznika do matematyki na… komiks.
Książka Reynoldsa pokazuje jak wielką siłę ma wyobraźnia i ciekawość świata, które – choć tak potężne – mogą zmieścić się w niewielkim punkcie. Bo w małej kropce drzemie ogromny potencjał 🙂
Dziś „Kropkę” Reynoldsa czytają dzieci w różnych miejscach Ziemi. Ale czy tylko dzieci? Nie! Bo to jedna z tych książek, którą odczytywać można na kilku poziomach w zależności od wieku czytelnika 🙂
Od 2009 roku – dzięki książce Reynoldsa – obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności, pomysłowości, łamania schematów i nieszablonowego myślenia.